2017/06/27

"Noh, kuidas tunne on?" ehk 3 päeva MMini

Väga õnnelik tunne on! :)

Viimases postituses kirjeldasin, kuidas pigistasin end võistlusperioodi lõpus mahlast tühjaks nagu sidrunit. Tuleb tõdeda, et sidrun oli isegi vähe öeldud. Pigem olin lõõmava päikese käes kokku kuivanud rosin.

Teadsin juba möödunud sügisel, et selle aasta mai saab olema kreisi. Olin sellise otsuse vastu võtnud ja selleks valmis. Teadvustasin ka fakti, et kodumaal toimuva MMi ja sõgeda mai vahele jääb ainult üks kuu - lühike periood, kuid jõuab kenasti puhata ja viimast lihvi anda. Juuni keskel aga oli seis vaatamata kahele väga rahulikule nädalale pehmelt öeldes kahtlane. Mul oli stabiilne väsimus ning näis võimatu saada pulssi üle 180. Püüdsin organismi äratada lühikeste intervallide ja Intsikurmu jooksuga. Kuigi jooksin selle krossijooksu kiiremini kui varem, siis seis oli ikkagi kehv. Mul puudus igasugune erksus juba soojendust tehes. Tundsin, et ma olen ikka veel väga väsinud või tuim ning ei saanud enam aru, kas peaks puhkama või lühikesi ärritavaid liigutusi tegema. Kuigi mul on tänu tugevale kevadisele ettevalmistusele baaskiirus väga hea, siis seda head maksimumkiirust ei õnnestunud aga kuidagi välja meelitada. Ma ei ole sellises olukorras kunagi enne tiitlivõistluseid olnud. Imelik situatsioon...

Olen väga tihedalt treeneriga kontakti hoidnud ja talle täpselt enda enesetundeid kirjeldanud. Pidev väsimus on tuntud rauavaeguse tunnus. Mul on alati rauanäitajad pigem madalad olnud. Kiirelt mõeldud ja kiirelt sai ka vereproov tehtud. Selgus, et tõesti oli hemoglobiin vajunud tavainimese minimaalse piiri lähedale ehk vastupidavussportlase jaoks üpris kriitilisele tasemele (118 on alumine piir, mul oli 121), kuid lisaks sellele oli punaliblede arv veres ning teised vere, südame ja maksa näitajad liiga erinevad võrreldes varasemate testide tulemustega. Kortisooli tase oli täiesti laes ning arst julges arvata, et see oli suure tõenäosusega veel oluliselt kõrgem. Kõrge kortisool näitab stressi taset. Samas lihased olid nii kiiretest võistlustest kui treeningutest täielikult taastunud ning oli näha, et olen tublilt puhanud. Nii et veel kaks nädalat enne MMi olin üpris rosin.

Täna on 3 päeva MMi esimese stardini. Olen elanud päev päeva järel, puhanud, treeninud, korralikult maganud, tegelenud kõige muuga lisaks spordile ja erilist tähelepanu pööranud toitumisele. Seega olen andnud enda parima, et organism saaks maksimaalselt aineid, mille tasemed olid paigast ning olen püüdunud soodustada ka vajaliku ressursi omandamisvõimet. Eriline tähelepanu on olnud nii taimset kui ka loomset rauda sisaldavate toiduainete igapäevasel söömisel, lisaks tarbin kohvi ja piimatooteid targemini. Oluline on suurendada selle lühikese aja jooksul maksimaalselt punaliblede arvu, mis jaksaksid paremini hapnikku ringi kanda. Et ikka võistluse ajal oleks kergem ja ka pärast võistlust taastumine kiirem.

Olen jätnud ära mitmeid planeeritud treeninguid, kuid andnud maksimumi, et olla valmis ka orienteerumistehniliselt eesootavateks tiitlivõistlusteks. Füüsiline vorm suure tõenäosusega ei ole kahjuks see, mis oli planeeritud, kuid seis paraneb päev päeva järel ning tänu väga heale ettevalmistusperioodile usun, et kiirus on piisav ka elu parimate tulemuste saavutamiseks. Ning miks peakski teistsuguse usu ja enesekindlusega MMile minema. On ju teada, et orienteerumiskiirus dikteerib jooksukiirust ja vaimset tegevust kontrollin vaid mina ise.

Tuleb nentida, et juba mai keskel oli tervis ääre peale aetud tiheda võistlusperioodiga, kuid ma ei oleks arvanud, et kaks nädalat ülikõrget pinget võib nii suure põntsu panna, et taastumine võtab tavapärasest kahest nädalast väga palju kauem aega. Eks natukene on ikka kurb, aga samas on nüüd bakalaureuse diplom taskus. Samuti tunnen end mingis mõttes pingevabamalt, sest on lihtsam teadvustada, et hea tulemuse tagab ainult korralik orienteerumissooritus ning füüsiline vorm on täpselt selline nagu võistluspäeval saab olema. Tänaseks on kõik ettevalmistus tehtud ja saab vaid vaimselt viimaseid nüansse oma pusles kokku panna.

Olen väga õnnelik, et mul on võimalus Eestit siinsamas kodumaal MMil esindada. Naudin kogu võistlusnädalat täiega ja annan enda parima, et saaks jälle latt veidi kõrgemale seatud, millest järgmistel aastatel oma spordikarjääri redelil üle hüpata.

KAASAELAJALE OLULINE INFO

Programm:
30. juuni - sprindi kvalifikatsioon (Tartu)
1. juuli - sprindi finaal (Tartu) - ETV2 kl 14:30-17:00
2. juuli - sprinditeade (Viljandi) - ETV2 kl 16:55-18:15
3. juuli - puhkepäev
4. juuli - tavarada (Rõuge) - minule puhkepäev - ETV2 kl 13:00-17:00
5. juuli - puhkepäev
6. juuli - lühirada (Vitipalu, Nõo vald) - ETV2 kl 12:00-14:00 (mehed) ja kl 15:00-17:00 (naised)
7. juuli - teade (Vitipalu, Nõo vald) - ETV2 kl 12:50-17:00

Võistlust kannab üle 10-12 kaamerat. ERR tuleb kogu oma bussiga, nii et püsti on ka stuudio ning võistlejatega tehakse intervjuusid.

Rohkem infot MMi kohta leiab www.woc2017.ee 

Võistluste ajal saab jälgida ka GPS-teekondasid ja LIVE-vaheaegasid punktidest. Kodulehelt leiab õigel hetkel vajalikud lingid.

Tulge kohapeale või elage kaasa televisiooni ja interneti vahendusel!

7. juulil pärast teadet umbes kell 16:30 ootame Team2017 liikmetega kõiki toetajaid ja kaasaelajaid areenil Eesti telki meiega kooki nosima. Sumiseda ja näksida saab umbes tunnike. Soovime teid personaalselt tänada!


No comments:

Post a Comment